Četrtek – 19. 3., 9. r.

V zvezek napišite naslov enote, potem prepišite povzetek in rešite naloge od str. 48/10–13 (zadnjo nalogo prilepite v zvezek).

 

OCENA

je javno neumetnostno besedilo, v katerem sporočevalec na poljuden način vrednoti (tj. hvali ali graja) umetniško ali strokovno delo (npr. knjigo, film, TV-oddajo, gledališko, operno ali baletno predstavo, koncert, razstavo ipd.), zato spada med vrednotenjska besedila.

Sporočevalec skuša z oceno vplivati na prejemnikovo mnenje in ga spodbuja k lastni presoji dela.

V oceni gledališke predstave tvorec najprej navede

  • splošne podatke o gledališki predstavi, npr. njen naslov ter ime njenega avtorja in režiserja,
  • ime gledališča,
  • datum premiere oz. ogleda predstave.

Nato ovrednoti vsebino ter njeno izvedbo – z vrednotenjskimi pridevniki in prislovi (npr. napet, zanimiv, duhovit, napeto, zanimivo, duhovito) izrazi svoje osebno (naklonjeno ali nenaklonjeno) mnenje o gledališki predstavi in ga skuša utemeljiti (s čim objektivnejšimi merili).

Ocena se lahko konča s splošnim mnenjem o vrednosti in pomenu presojane gledališke predstave.

Tvorec ocene mora o gledališki predstavi, ki jo ocenjuje, veliko vedeti. Ker gre za njegovo osebno (naklonjeno ali nenaklonjeno) mnenje, se mora pod oceno podpisati z imenom in priimkom.

Ocene so objavljene v množičnih občilih, npr. po radiu in televiziji, na spletu, v časopisih in revijah. Namenjene so širši javnosti, zato so napisane poljudno.

Ta vnos je bil objavljen v 9. razred. Zaznamek za trajno povezavo.